Pływak amator

Pływak amator
10.02.2016
Szanowna Redakcjo,
czy prawidłowy jest zapis muzyk-profesjonalista czy muzyk profesjonalista? Pływak-amator czy pływak amator?

Z wyrazami szacunku
A.J.
Trudno sobie wyobrazić, by elementy przywołanych przez Pana wyrażeń miały charakter równorzędny, a tylko takie zapisujemy z łącznikiem. Jeśli drugi rzeczownik stanowi określenie pierwszego (a tak jest w wypadku przywołanych wyrażeń), to zapisujemy je bez łącznika.
Inaczej mówiąc – lekarza, który jest jednocześnie kardiologiem i okulistą, czyli ma dwie specjalności, określimy jako kardiologa-okulistę, natomiast dermatologa dziecięcego, czyli lekarza, który ma wąską specjalność, uzyskaną w ramach innej specjalności, nazwiemy dermatologiem pediatrą.
Interesujące Pana wyrażenia należy zapisać zatem: muzyk profesjonalista i pływak amator (bo profesjonalista, amator są określeniami wyrazów muzyk, pływak, doprecyzowują ich znaczenia).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!