Czy istnieją przymiotniki od wyrażeń orzech laskowy, okręt podwodny

Interesują mnie zasady tworzenia przymiotników od określeń składających się z rzeczownika i przymiotnika, np. orzech laskowy, okręt podwodny itp. O ile orzechowo-laskowy brzmi jeszcze znośnie (choć mylnie sugeruje dwa składniki, więc może orzechowolaskowy, wzorem rzymskokatolickiego?), okrętowo-podwodny pozostawia według mnie nieco do życzenia.
Z pozdrowieniami
Piotr Zaborski
Teoretycznie da się utworzyć złożenie przymiotnikowe derywowane od konstrukcji nierównorzędnych rzeczownikowo-przymiotnikowych orzech laskowy, okręt podwodny. Wtedy jednak człon przymiotnikowy powinien występować na rzeczownikiem i być pisany bez łącznika (laskowoorzechowy, podwodnookrętowy), jak to się dzieje w adiectivach powstałych od dwuwyrazowych nazw geograficznych, np. południowoamerykański (od: Ameryka Południowa) czy północnoeuropejski (od: Europa Północna). Szkopuł w tym, że haseł laskowoorzechowy i podwodnookrętowy słowniki nie rejestrują, a więc w razie wątpliwości nie możemy się do niczego odwołać. Już pobieżna kwerenda w internecie pokazuje, że częściej pisze się laskowo orzechowy (dwa wyrazy) lub laskowo-orzechowy (z dywizem), np. Krem laskowo orzechowy Nugeta, Wafelek z masą laskowo orzechową czy aromat laskowo-orzechowy. Z pewnością znajdą się i tacy, którzy napiszą przemysł podwodno okrętowy lub podwodno-okrętowy. Leksemy z odwróconą kolejnością członów (orzechowolaskowy, okrętowopodwodny czy orzechowo-laskowy, okrętowo-podwodny, czy orzechowo laskowy, okrętowo podwodny) należy odrzucić jako źle zbudowane.
Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie