Holandia czy Niderlandy?

 
Holandia czy Niderlandy?
14.10.2002
Proszę o rozstrzygnięcie kwestii, jak brzmi pełna, poprawna nazwa państwa Holandia? Coraz częściej w rocznikach statystycznych pojawia się jedynie nazwa Niderlandy lub Królestwo Niderlandów. Dla wielu Polaków jest to mylące. Kwestia z pewnością będzie jeszcze bardziej aktualna po przystąpieniu Polski do UE, gdy zwiększy się potrzeba ujednolicania rożnych określeń, terminów, nazw itp. W WEP jest hasło Holandia, a dalej tylko Niderlandy i Królestwo Niderlandów, a zatem Holandia czy Niderlandy???
Pozdrawiam i czekam na odpowiedź
Marzenna Plewa
Państwo, o którym mowa, może być wskazywane za pomocą następujących nazw: Holandia, Królestwo Holandii, Niderlandy, Królestwo Niderlandów. Pierwsza z nich jest neutralna, więc nadaje się do użycia w ogromnej większości kontekstów. Druga to najbardziej rozpowszechniona z nazw oficjalnych. Użycie tych dwu nazw nie powinno sprawiać problemów, w odróżnieniu od pozostałych.
Wyraz Niderlandy ma w istocie dwa znaczenia, ponieważ jest historyczną nazwą terenów u ujścia Renu, Mozy i Skaldy do Morza Północnego, a poza tym służy jako książkowy synonim nazwy Holandia. Zasięg krainy historycznej nie jest identyczny z zasięgiem współczesnego państwa. Jeśli – jak Pani pisze – nazwa Niderlandy pojawia się w rocznikach statystycznych, należy to w świetle podanych faktów uznać za nieporozumienie.
Z nazwą Królestwo Niderlandów kłopot zaś jest osobny. Można by ją uznać za zbędną, rzecz jednak w tym, iż występuje w oficjalnych dokumentach rządowych obok formy Królestwo Holandii. Na stronach internetowych należących do rządu i jego instytucji (tzn. o domenie .gov.pl) nazwa Królestwo Niderlandów pojawia się 115 razy, podczas gdy Królestwo Holandii – 81 (dane na podstawie wyszukiwarki Google). Taka proporcja może świadczyć o dużym niezdecydowaniu.
Przyczyną tych problemów są zapewne nazwy oryginalne Nederland oraz Koninkrijk der Nederlanden, a także (kto wie, czy nie w największym stopniu) angielska nazwa The Netherlands. Moim zdaniem za podstawową należałoby uznać nazwę Królestwo Holandii. Nazwa Królestwo Niderlandów mogłaby być używana alternatywnie, jako nieco książkowy synonim głównej formy, a to oznacza, iż nie byłoby potrzeby jej stosowania w tekstach urzędowych. Za takim rozwiązaniem przemawiają co najmniej dwa argumenty. Po pierwsze, Holandia to przyjęta u nas powszechnie nazwa kraju, toteż najlepszym jej oficjalnym odpowiednikiem jest właśnie Królestwo Holandii. Po drugie, taką formę nazwy oficjalnej zalecają bodajże wszystkie współcześnie wydawane polskie encyklopedie, a więc jest ona mocno osadzona w naszym zwyczaju.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!