Holandia czy Niderlandy?

Proszę o rozstrzygnięcie kwestii, jak brzmi pełna, poprawna nazwa państwa Holandia? Coraz częściej w rocznikach statystycznych pojawia się jedynie nazwa Niderlandy lub Królestwo Niderlandów. Dla wielu Polaków jest to mylące. Kwestia z pewnością będzie jeszcze bardziej aktualna po przystąpieniu Polski do UE, gdy zwiększy się potrzeba ujednolicania rożnych określeń, terminów, nazw itp. W WEP jest hasło Holandia, a dalej tylko Niderlandy i Królestwo Niderlandów, a zatem Holandia czy Niderlandy???
Pozdrawiam i czekam na odpowiedź
Marzenna Plewa
Państwo, o którym mowa, może być wskazywane za pomocą następujących nazw: Holandia, Królestwo Holandii, Niderlandy, Królestwo Niderlandów. Pierwsza z nich jest neutralna, więc nadaje się do użycia w ogromnej większości kontekstów. Druga to najbardziej rozpowszechniona z nazw oficjalnych. Użycie tych dwu nazw nie powinno sprawiać problemów, w odróżnieniu od pozostałych.
Wyraz Niderlandy ma w istocie dwa znaczenia, ponieważ jest historyczną nazwą terenów u ujścia Renu, Mozy i Skaldy do Morza Północnego, a poza tym służy jako książkowy synonim nazwy Holandia. Zasięg krainy historycznej nie jest identyczny z zasięgiem współczesnego państwa. Jeśli – jak Pani pisze – nazwa Niderlandy pojawia się w rocznikach statystycznych, należy to w świetle podanych faktów uznać za nieporozumienie.
Z nazwą Królestwo Niderlandów kłopot zaś jest osobny. Można by ją uznać za zbędną, rzecz jednak w tym, iż występuje w oficjalnych dokumentach rządowych obok formy Królestwo Holandii. Na stronach internetowych należących do rządu i jego instytucji (tzn. o domenie .gov.pl) nazwa Królestwo Niderlandów pojawia się 115 razy, podczas gdy Królestwo Holandii – 81 (dane na podstawie wyszukiwarki Google). Taka proporcja może świadczyć o dużym niezdecydowaniu.
Przyczyną tych problemów są zapewne nazwy oryginalne Nederland oraz Koninkrijk der Nederlanden, a także (kto wie, czy nie w największym stopniu) angielska nazwa The Netherlands. Moim zdaniem za podstawową należałoby uznać nazwę Królestwo Holandii. Nazwa Królestwo Niderlandów mogłaby być używana alternatywnie, jako nieco książkowy synonim głównej formy, a to oznacza, iż nie byłoby potrzeby jej stosowania w tekstach urzędowych. Za takim rozwiązaniem przemawiają co najmniej dwa argumenty. Po pierwsze, Holandia to przyjęta u nas powszechnie nazwa kraju, toteż najlepszym jej oficjalnym odpowiednikiem jest właśnie Królestwo Holandii. Po drugie, taką formę nazwy oficjalnej zalecają bodajże wszystkie współcześnie wydawane polskie encyklopedie, a więc jest ona mocno osadzona w naszym zwyczaju.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski