Krasnolud

Szanowni Państwo

Mam pytanie o nazwę własną z opowiadań fantastycznych. Chodzi o nazwę krasnolud. Przecież to chyba powinien być krasnoludź, bo przecież lud to liczba mnoga, np. lud koczowniczy. Proszę o odpowiedź.

Serdecznie pozdrawiam

Szanowny Panie,

pierwszym słowem oznaczającym małą istotę baśniową podobną do człowieka był krasnoludek. Od niego utworzono swego rodzaju zgrubienie: krasnolud. A zatem krasnolud nie powstał z połączenia słów krasny i lud (natomiast krasnoludek to etymologicznie 'krasny ludek', czyli czerwony, a także piękny, dobry człowiek).

Przy okazji skoryguję (choćby dlatego, że część Czytelników naszej poradni oczekuje takich korekt): lud nie jest słowem w liczbie mnogiej (liczba mnoga to: ludy), lecz wyrazem oznaczającym zbiorowość.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski