Stefan kardynał Wyszyński

Witam i proszę o wyjaśnienie, która forma jest poprawna:
1. Stefan Kardynał Wyszyński
2. Stefan kardynał Wyszyński
3. Kardynał Stefan Wyszyński
Dlaczego słowo kardynał często stoi między imieniem i nazwiskiem?
Z góry dziękuję.

Gdy piszemy o kardynale Wyszyńskim, to dopuszczalne są – najczęściej zapisywane za pomocą skrótu, ale odczytywane jako cały, odmienny wyraz – formy następujące:
– Kard. Stefan Wyszyński albo kard. Stefan Wyszyński
– Stefan kard. Wyszyński
– Ks. kard. Stefan Wyszyński albo ks. kard. Stefan Wyszyński.
Wielkie litery na początku bądź rozpoczynają zdanie, bądź oznaczają wyrażany przez piszącego szacunek.
Umieszczenie nazwy godności kardynał między imieniem a nazwiskiem stosowane jest w stylu oficjalnym kościelnym. Szyk ten nawiązuje do stosowanego tradycyjnie szyku tytułów arystokratycznych (hrabiów, margrabiów, książąt), np. Aleksander hr. (czyt. hrabia) Fredro, Adam ks. (czyt. książę) Czartoryski.
Przywileje kardynała w Kościele rzymskokatolickim porównywane były zresztą do przywilejów księcia (kardynał – mówiono – to książę Kościoła).
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski