Piero di Cosimo, Andrea del Sarto

Dzień dobry!
Chciałabym się dowiedzieć, jak powinny brzmieć w dopełniaczu i bierniku następujące nazwiska: Piero di Cosimo, Andrea del Sarto oraz w jakich przypadkach można odmieniać tylko samo imię.
Dziękuję.
Mamy dwie możliwości:
1) Odmieniać i imiona, i nazwiska, a więc: do, przez Piera di Cosima (jak di Lampedusa – di Lampedusy), do Andrei del Sarta, przez Andreę del Sarta (jak del Verocchio – del Verocchia).
2) Odmieniać same imiona: do, przez Piera di Cosimo, do Andrei del Sarto, przez Andreę del Sarto.
Do odmieniania samego imienia możemy ograniczyć się tylko wtedy, gdy występuje z nazwiskiem, jak to pokazano w p. 2.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski