banner czy baner?

 
banner czy baner?
17.06.2003
Zapomniałam zapytać o pisownię następującego wyrazu – banner czy baner? Czy istnieje jakaś zasada, jeśli chodzi o grupy podwojonych spółgłosek, gdy dane słowo ulega spolszczeniu?
Jeszcze raz pozdrawiam,
Joanna Ruszczak
W najnowszych słownikach PWN znajdzie Pani obie formy, banner i baner. Można przypuszczać, że w miarę upowszechniania się tego słowa, forma z pojedynczym n zyska przewagę, a może nawet wyłączność. Nie ma jednak pewności, gdyż niektóre dawno zapożyczone wyrazy wciąż utrzymują podwojoną literę, np. lasso lub corrida (także w spolszczonej postaci korrida).
Jak stąd wynika, nie ma sztywnej i prostej reguły dotyczącej adaptacji wyrazów z podwojoną literą. Moje oczekiwania co do upowszechnienia się pisowni baner wynikają głównie stąd, że podwójne nn i tak nie jest w tym słowie wymawiane, w przeciwieństwie do podwójnego ss w lassie czy podwójnego rr w corridzie. Sądzę więc, że pisownia bannera (banera) zostanie z czasem dostosowana do wymowy. Tak zresztą stało się już z angielskim scannerem, przyswojonym polszczyźnie jako skaner.
Mirosław Bańko
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!