przyjaciel

Witam. Dlaczego przyjaciel nie odmienia się w liczbie mnogiej podobnie jak słowa wybawiciel, stręczyciel, nauczyciel itp. (chodzi o formy przyjaciółmi, przyjaciół)? Dziękuję za odpowiedź.
Rzeczywiście, wyraz przyjaciel ma nieregularną odmianę w liczbie mnogiej. Najogólniej mogłabym wyjaśnić, że jest ona spowodowana wyrównaniami analogicznymi do innych rzeczowników. Te innowacje rozpoczęły się w XVII w., najpierw w bierniku (przyjacioły jak anioły, syny, chłopy), a po wykształceniu się kategorii męskoosobowości również w dopełniaczu. Następnie temat przyjaciół- upowszechnił się w pozostałych przypadkach (oprócz mianownika).
Pozdrawiam serdecznie
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski