różności fleksyjne

różności fleksyjne
10.12.2004
Dopełniacz: Centertelu czy Centertela, Polkomtelu czy Polkomtela (nierozwijane nazwy firm)? Wołacz: Ulo czy Ulu, Sylwio czy Sylwiu? Jakie zasady rządzą głoskami miękkimi i historycznie miękkimi? Dlaczego jest oboczność fotelu, fotela?
Pozdrawiam, Patrycja K.
1) Podane nazwy są skrótowcami, a te na mocy reguły powinny mieć końcówkę -u, w związku z tym: D. Centertelu, Polkomtelu. Formy Centertela, Polkomtela szerzą się w języku potocznym.
2) Ulo (rzadko Ulu), także Sylwio.
3) Wyrazy o tematach zakończonych na głoski miękkie i historycznie (funkcjonalnie) miękkie przybierają te same końcówki, np. w miejscowniku rzeczowników nijakich: daniedaniu, łożełożu (końcówka -u), ale piwopiwie (końcówka -e).
4) W ostatnim przykładzie (fotelu, fotela) nie występują oboczności w temacie fleksyjnym, można natomiast powiedzieć, że są to oboczne (czyli wariantywne) formy fleksyjne. Końcówkę dopełniaczową -u (w tym wyrazie rzadko występującą), mają najczęściej wyrazy obcego pochodzenia.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!