boski czy Boski?

 
boski czy Boski?
16.02.2005
Czy przymiotnik boski w każdym wypadku należy pisać małą literą (tylko ta wersja jest w słownikach ortograficznych)? Czy np. w zdaniu: „Bycie zrodzonym z ojca i matki odsyła do Boskiego stworzenia. W naszym narodzeniu biorą udział trzy postacie: ojciec, matka, Bóg” nie powinno się jednak użyć dużej litery, skoro chodzi o konkretnego Boga, a nie jakichś bogów?
Przykłady podawane przez słowniki mogą sugerować, że przymiotniki boży, boski wielką literą zapisujemy tylko w nazwach własnych. Niewątpliwie jednak zastosowanie może tu mieć reguła dotycząca pisowni przymiotników dzierżawczych (odpowiadających na pytanie czyj?), zgodnie z nią powinniśmy zapisać gniew Boży (gniew Boga), Boskie stworzenie (stworzenie świata będące dziełem Boga), zwłaszcza że wyraz Bóg funkcjonuje jako nazwa własna. Jest tylko pewien problem z przyrostkami, które wymieniają słowniki, ale to chyba nie jest istotna przeszkoda.
Inny argument na korzyść zapisu wielką literą można wyprowadzić z reguły, stwarzającej możliwość użycia wielkiej litery ze względów uczuciowych. Częsty w publikacjach religijnych zapis wspomnianych przymiotników od wielkiej litery na niej właśnie się opiera.
Dodatkowe objaśnienie tego problemu można odnaleźć w regule [130] Wielkiego słownika ortograficznego PWN.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!