dom

Witam. Czy poprawna jest forma domie utworzona od słowa dom w wołaczu liczby pojedynczej? Niektóre słowniki zdecydowanie przeczą istnieniu formy domie, zaś inne – notują ją jako prawidłową.
Pozdrawiam.
Domie to forma przestarzała, dziś rzadko używana (można ją jednak znaleźć u Różewicza i Miłosza). Słowniki poprawnej polszczyzny traktują ją nawet jako błąd, choć mogłyby raczej użyć kwalifikatora przestarz.
Nawiasem mówiąc, domie to nie tylko wołacz, ale i miejscownik, o czym przypomina tytuł poematu Jana Kasprowicza O bohaterskim koniu i walącym się domie.
Mirosław Bańko, PWN