odnośnie (do) czegoś

Dzień dobry!
Podczas ostatniej lekcji języka polskiego powstała dyskusja o tym, która z wersji zdań z odnośnie jest prawidłowa, więc postanowiłam zapytać Pana jako eksperta. Która wersja jest poprawna, a która nie: odnośnie szkoły czy odnośnie do szkoły?
Z góry dziękuję bardzo za odpowiedź na nurtujące mnie pytanie,
Aleksandra Paukszta
Konstrukcja odnośnie do czegoś jest bez zarzutu. Alternatywna forma odnośnie czegoś nie cieszy się dobrą opinią w wydawnictwach normatywnych. Zarzuca się jej, że nie jest polska, lecz przejęta z języka rosyjskiego. Na jej usprawiedliwienie można by podać to, że jest bardzo rozpowszechniona. Słowniki poprawnej polszczyzny traktują ją jednak jako błąd.
Obie konstrukcje mają charakter raczej urzędowy, w wielu wypadkach lepiej więc szukać jeszcze innego wyrażenia, np. w związku z czymś, w stosunku do czegoś, co do czegoś lub jeśli chodzi o coś.
Mirosław Bańko, PWN