skracanie nazw dni tygodnia i miesięcy

 
skracanie nazw dni tygodnia i miesięcy
4.04.2007
Witam,
jak w systemach komputerowych powinny być wyświetlane skróty nazw dni tygodnia i miesięcy? W różnych systemach komputerowych jest to różnie, stosuje się skróty różnej długości, a nawet pisownię dużymi literami. W angielskich wersjach używa się trzech pierwszych liter. Czy podobną zasadę można wprowadzić w polskich wersjach i będzie to do zaakceptowania z punktu widzenia poprawności językowej?
Pozdrawiam,
Grzegorz Darul
Skróty nazw dni tygodnia w języku polskim nie mają ściśle ustalonej formy, co nie oznacza, że nie są znormalizowane. Słowniki podają reguły skracania wyrazów i wyrażeń, a na ich podstawie można ustalić następujące wzorcowe formy skrótów: poniedziałek – pon., pn., wtorek – wt., środa – śr., czwartek – czw., piątek – piąt., pt., sobota – sob., niedziela – niedz., ndz.
W pewnych okolicznościach może pojawić się potrzeba skracania wedle innych zasad. Wówczas należy je jasno sformułować i określić zakres ich stosowania. Informatycy mają prawo stwierdzić, że skróty proponowane w słownikach z jakiegoś powodu ich nie zadowalają, w związku z czym proponują inne. Powinni jednak określić, w jakich okolicznościach takie skróty będą stosowane.
Gdyby zaproponowano specyficzny sposób skracania określonej grupy wyrazów, należy pamiętać o konsekwencji w tym zakresie. Można w takim razie zaproponować skróty tworzone od trzech pierwszych liter, a więc: pon., wto., śro., czw., pią., sob., nie. (być może w tym specyficznym użyciu pominięte zostaną kropki). Wprawdzie nie wszystkie z nich są zgodne z ortograficznymi zasadami skracania, lecz zostały ustalone wedle jasnej reguły, która w określonym kontekście (i tylko w nim) może znaleźć odpowiednie zastosowanie.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!