Tallin czy Tallinn?

 
Tallin czy Tallinn?
22.10.2007
Jak powinno się pisać nazwę stolicy Estonii? Encyklopedia podaje, że Tallinn, a słownik ortograficzny, że Tallin. Żadne z tych źródeł nie wspomina o oboczności.
Formę Tallin, jako podstawową, podawały encyklopedie PWN przez długie lata, na drugim miejscu wymieniając zapis oryginalny. Jak sprawdziłem, jest tak jeszcze w elektronicznej Złotej encyklopedii PWN z 2003 r. Zmiany dokonano w takim razie niedawno, moim zdaniem niepotrzebnie, bo formę z jednym n na końcu można uznać za spolszczoną (odpowiada naszej wymowie, mamy też wyrazy pochodne talliński, tallińczyk). Słowniki językowe zaś sprzyjają formom spolszczonym, ale niektóre, np. Wielki słownik poprawnej polszczyzny, rejestrują obie formy.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!