Marcyś

Witam, Panie Profesorze!
Mam pytanie związane z zdrobnieniami mojego imienia, tj. Marcin. Ostatnio spotkałem się ze zdrobnieniem Marcyś, niemniej zawsze uważałem, że to zdrobnienie pochodzi od Marty, bądź Marcela. Przeglądając strony internetowe, dochodzę coraz bardziej do wniosku, że jest to zdrobnienie związane ze wszystkimi imionami ku czci boga wojny Marsa. Czy faktycznie jest tak?
Zdrobnienia imion powstają zwykle w języku potocznym, w którym respektowanie reguł nie zawsze jest najważniejszą zasadą. Czasem ważniejsze bywa wyrażenie emocji, poszukiwanie formy oryginalnej, a wtedy mogą pojawiać się zdrobnienia nieoczekiwane, których jest sporo, np. Ulaszek (znana mi forma pieszczotliwa od Urszula).
Zdrobnienie Marcyś może pochodzić od wielu imion, zwłaszcza od Marcelina, Marta, Martyna, Marceli, Marcin, Martin (tzn. od każdego imienia, które rozpoczyna się od Mart-, Marc-, etymologia nie ma tu znaczenia). Przyrostek -yś, służący do tworzenia spieszczeń, może występować z imionami męskimi i żeńskimi (jest też jego wyłącznie żeński wariant -ysia).
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski