Marcyś

 
Marcyś
17.12.2007
Witam, Panie Profesorze!
Mam pytanie związane z zdrobnieniami mojego imienia, tj. Marcin. Ostatnio spotkałem się ze zdrobnieniem Marcyś, niemniej zawsze uważałem, że to zdrobnienie pochodzi od Marty, bądź Marcela. Przeglądając strony internetowe, dochodzę coraz bardziej do wniosku, że jest to zdrobnienie związane ze wszystkimi imionami ku czci boga wojny Marsa. Czy faktycznie jest tak?
Zdrobnienia imion powstają zwykle w języku potocznym, w którym respektowanie reguł nie zawsze jest najważniejszą zasadą. Czasem ważniejsze bywa wyrażenie emocji, poszukiwanie formy oryginalnej, a wtedy mogą pojawiać się zdrobnienia nieoczekiwane, których jest sporo, np. Ulaszek (znana mi forma pieszczotliwa od Urszula).
Zdrobnienie Marcyś może pochodzić od wielu imion, zwłaszcza od Marcelina, Marta, Martyna, Marceli, Marcin, Martin (tzn. od każdego imienia, które rozpoczyna się od Mart-, Marc-, etymologia nie ma tu znaczenia). Przyrostek -yś, służący do tworzenia spieszczeń, może występować z imionami męskimi i żeńskimi (jest też jego wyłącznie żeński wariant -ysia).
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!