finlandzki i Finlandczyk?

Odkryłem niedawno, że jest w Warszawie ulica Finlandzka – co to za dziwoląg? Przecież nikt (chyba) nie powie finlandzki czy Finlandczyk. Czy (i czym) jest uzasadnione wprowadzanie takich form – regularnych? – jeśli nie są w ogóle używane?
Pozdrawiam
Grzesiek Korusiewicz
Przymiotnik finlandzki pochodzi od Finlandia, a więc od nazwy państwa (podobnie jak np. grenlandzki od Grenlandia), do formy tego wyrazu nie można mieć zastrzeżeń.
Wyrazy Finlandczyk, finlandzki (synonimy wyrazów Fin, fiński) znane są od dawna, zresztą wymieniają je słowniki. Niektóre z nich kwalifikują te formy jako przestarzałe, ale chyba niesłusznie, skoro Google znajduje tysiące przykładów użycia.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski