konflikt racji

Szanowni Państwo,
uprzejmie proszę o wyjaśnienie, czy poprawne jest wyrażenie na Samodzielnym Stanowisku Pracy, czy w Samodzielnym Stanowisku Pracy (analogicznie jak np. w Wydziale Geodezji) – w przypadku, gdy Samodzielne Stanowisko Pracy jest nazwą komórki organizacyjnej, a nie pojedynczego stanowiska pracy (np. inspektor, referent).
Z poważaniem
Anna Chwasta
W opisanym przykładzie mamy konflikt dwóch racji, więc dobrego rozwiązania się nie znajdzie. Z jednej strony trzeba wziąć pod uwagę, że rzeczownik stanowisko łączy się z przyimkiem na, a nie w. Z drugiej – że słowo to ma się pojawić w nazwie komórki organizacyjnej, a takie wymagają przyimka w. Można więc użyć zarówno jednego, jak i drugiego przyimka i każdy wybór będzie tak samo dobry, a zarazem tak samo zły. Najlepiej byłoby zmienić nazwę owej komórki na mniej kłopotliwą.
W ostateczności, gdyby zmiana nazwy już nie wchodziła w rachubę, opowiedziałbym się za konstrukcją pracować w Samodzielnym Stanowisku Pracy, a jeszcze lepiej – pracować w SSP. Myślę, że znaczenie całej nazwy powinno wziąć górę nad znaczeniem jej składnika. W wypadku użycia skrotowca (SSP) opisany wyżej konflikt znika, więc jeśli Państwo nie mogą już zmienić pełnej nazwy, to przynajmniej proszę używać w zamian nazwy skróconej tak często, jak to możliwe.
Mirosław Bańko, PWN