konflikt racji

konflikt racji
15.02.2009
15.02.2009
Szanowni Państwo,
uprzejmie proszę o wyjaśnienie, czy poprawne jest wyrażenie na Samodzielnym Stanowisku Pracy, czy w Samodzielnym Stanowisku Pracy (analogicznie jak np. w Wydziale Geodezji) – w przypadku, gdy Samodzielne Stanowisko Pracy jest nazwą komórki organizacyjnej, a nie pojedynczego stanowiska pracy (np. inspektor, referent).
Z poważaniem
Anna Chwasta
W opisanym przykładzie mamy konflikt dwóch racji, więc dobrego rozwiązania się nie znajdzie. Z jednej strony trzeba wziąć pod uwagę, że rzeczownik stanowisko łączy się z przyimkiem na, a nie w. Z drugiej – że słowo to ma się pojawić w nazwie komórki organizacyjnej, a takie wymagają przyimka w. Można więc użyć zarówno jednego, jak i drugiego przyimka i każdy wybór będzie tak samo dobry, a zarazem tak samo zły. Najlepiej byłoby zmienić nazwę owej komórki na mniej kłopotliwą.
W ostateczności, gdyby zmiana nazwy już nie wchodziła w rachubę, opowiedziałbym się za konstrukcją pracować w Samodzielnym Stanowisku Pracy, a jeszcze lepiej – pracować w SSP. Myślę, że znaczenie całej nazwy powinno wziąć górę nad znaczeniem jej składnika. W wypadku użycia skrotowca (SSP) opisany wyżej konflikt znika, więc jeśli Państwo nie mogą już zmienić pełnej nazwy, to przynajmniej proszę używać w zamian nazwy skróconej tak często, jak to możliwe.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego