Aby…

Zastanawiam się, czy jeśli zdanie zaczyna się od spójnika aby (np. Aby wygrać rozgrywkę / musiał uciec się do podstępu), to czy w miejscu „/” powinien znaleźć się przecinek. Tak byłoby na pewno w przypadku, w którym człony byłyby odwrócone, tzn. Musiał uciec się do podstępu, aby wygrać rozgrywkę – tu obowiązuje zasada przecinka przed spójnikiem. Co jednak w przytoczonym przeze mnie przykładzie? Teoretycznie przecież orzeczenie jest jedno…
Pozdrawiam
W analizowanym zdaniu przecinek należy postawić: Aby wygrać rozgrywkę, musiał uciec się do podstępu. Mamy tu bowiem do czynienia ze strukturą nadrzędno-podrzędną (zdanie nadrzędne: musiał…; zdanie podrzędne: aby wygrać…), a w takich wypadkach zawsze oddzielamy elementy składowe przecinkiem.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski