Agrafa

Dzień dobry,

proszę o informację, jak odmieniać rzeczownik  agrafa w liczbie mnogiej. Chodzi o powiedzenia przypisywane Jezusowi znajdowane w różnych tekstach niekanonicznych. Spotykam się z formą agrafów w dopełniaczu, a Wielki słownik PWN podaje formę agraf. Nie wiem jednak, czy to nie odnosi się tylko do metalowej zapinki.

Z wyrazami szacunku

Anna Heringowa

Szanowna Pani,

dopełniacz liczby mnogiej: agraf to forma rzeczownika agrafa 'duża agrafka'. W odniesieniu do wypowiedzi Jezusa niespisanych w Ewangeliach używa się terminu agrafa, będącego formą liczby mnogiej rzeczownika agrafon. Dopełniacz jego liczby mnogiej to agrafów.

Z wyrazami szacunku

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski