Akceptabilność a akceptowalność

Czy słowo akceptabilność (jako kryterium tekstowości) nie jest utworzone ze zbędnie zapożyczonym morfemem angielskim (acceptability)? Dlaczego nie mówi się o akceptowalności?
W językoznawstwie glottodydaktycznym przyjął się termin akceptabilność (‘zdolność rodzimego użytkownika języka do oceny normatywnej wypowiedzi’) jako odpowiednik angielskiego terminu acceptability wprowadzonego przez Noama Chomsky’ego. Nie jest on więc równoznaczny z akceptowalnością, gdyż ta druga oznacza ‘możliwość akceptowania’. Należy jednak zauważyć, że w niektórych publikacjach (np. w Encyklopedii językoznawstwa ogólnego pod red. K. Polańskiego) używa się nazwy akceptowalność jako ekwiwalentu terminu N. Chomsky’ego.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski