Akwin i Tars

Mam kłopot z potwierdzeniem w źródłach nazwy Akwin (od św. Tomasza z Akwinu). Nie ma jej w encyklopediach, poza formą dopełniacza występującą przy imieniu świętego. Naturalnym mianownikiem wydaje się być Akwin, jednak przypuszczam, że cała fraza św. Tomasz z Akwinu powstała tak dawno, że niekoniecznie musiało być wtedy tak jak dzisiaj. A w innych językach jest Aquino. Podobne wątpliwości budzi św. Paweł z Tarsu (Paolo di Tarso).
Miastem, z którego pochodzi doktor Kościoła święty Tomasz, jest leżące w Lacjum Aquino. Jest to małe miasto, bo liczy ok. 5,5 tys. mieszkańców, a jego nazwa pojawia się bardzo rzadko w polskich publikacjach. Może to trochę dziwić, skoro Aquino leży w pół drogi między Rzymem a Neapolem, kilkadziesiąt kilometrów na zachód od Cassino, a więc na trasie wielu polskich wycieczek. W związku z tym, że nazwa jest używana sporadycznie, nie ma większej potrzeby używania jej w formie spolszczonej, toteż pisownia Akwin pojawia się tylko w przydomku świętego.
Tars, z którego wywodzi się apostoł Paweł, to dzisiejszy Tarsus – miasto w południowej Turcji, na południowy zachód od Adany.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski