Al-Wei

Uprzejmie proszę o radę w następującej kwestii: jak odmieniać nazwisko Al-WeiAl-Weia czy Al-Weiego?

Z poważaniem
Wierna Fanka Poradni
Sposób odmiany nazwiska zależy od tego, jak wymawiamy jego zakończenie. Zapis Wei może być – w zależności od tego, do jakiego języka nazwisko należy – wymawiany z zakończeniem spółgłoskowym [waj / wej] lub z samogłoską |i| na końcu [wei]. W pierwszym wypadku odmienimy to nazwisko jak rzeczownik męski: Al-Weia, Al-Weiowi itd., w drugim – jak przymiotnik: Al-Weiego, Al-Weiemu itd.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski