Albo rybki, albo akwarium

Jaka jest geneza powiedzenia albo rybki, albo akwarium? Przecież do hodowania rybek akwarium jest niezbędne.

Pozdrawiam serdecznie

Dorota

Frazeologizm albo rybki, albo akwarium używany jest w sytuacji, gdy trzeba wybrać między czymś a czymś, gdyż nie można mieć (lub robić) obu rzeczy naraz.  Jeśli ma się rybki, to trzeba mieć i akwarium, a jeśli się ma akwarium, to warto dokupić do niego rybki. Ukazuje on więc sytuację, w której obie sprawy są jednakowo ważne, lecz należy się zdecydować na jedną z nich.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski