Album od Lady Gagi

Dzień dobry!

Czy sformułowania w stylu: prezenty od Kauflandu, film od twórców Shreka, nowy album od Lady Gagi etc. są poprawne? Czasami trzeba się wesprzeć słowem od przez dopełniaczem (np. noga od stołu), ale te konstrukcje wydają mi się błędne, ponieważ sugerują, że ktoś nam coś daje za darmo. Moim zdaniem powinno być: prezenty z Kauflandu, film twórców Shreka, nowy album Lady Gagi.

Szanowny Panie,

powiedzieć, że zgadzam się z Panem w stu procentach, to nic nie powiedzieć. Dodam, że konstrukcje, o które Pan pyta, są błędne także z tego powodu, że takie nazwy jak Kaufland (ogólnie: nazwy sklepów, firm itd.) wymagają przyimka z, a łączenie nazw osobowych z przyimkiem od (album od Lady Gagi) wnosi zupełnie inną treść niż zamierzona (sugeruje, jak Pan słusznie zauważył), że ktoś nam coś daje.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski