Ale, panie Ferdku…

Dzień dobry.
Czy w zdaniach tj. „Ależ panie profesorze”, „Ależ Krzysztofie” po ależ się znaleźć przecinki?
W zasadzie przecinek powinien tu być, gdyż przecinkami wydziela się obustronnie rzeczowniki w wołaczu, a ściślej – całe frazy rzeczownikowe, np. „Co pan, panie Pawle, myśli o…?”. Poprawne interpunkcyjnie zdanie, które często pada w pewnym polskim serialu, powinno więc w zapisie wyglądać tak: „Ale, panie Ferdku…”.
Zaskoczył mnie Pan skrótem tj., dotąd znałem go tylko w jednej funkcji, jako równoważny słowom to jest. Dłuższą chwilę trwało, zanim odgadłem, że u Pana tj. znaczy takich jak. Ryzykowny to skrót, nie tylko dlatego, że mało znany, ale też dlatego, że słowa takich jak mogą wymagać w środku przecinka. A jak wprowadzić przecinek do skrótu?
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski