Alternatywy 4

Czy znak „/” w zastosowaniu np. torba/plecak/etui możemy traktować jako znak alternatywy w tym kontekście i rozumieć jako torba lub plecak, lub etui?
Zazwyczaj jest tak, że ukośnik służy do rozdzielania wyrazów lub wyrażeń alternatywnych (niekoniecznie formalnych alternatyw). Występuje wówczas zamiast spójnika albo, lub (funkcja rozłączności). W wypadku formularzy często mamy do czynienia z sytuacją, w której ukośnik zastępuje spójniki – nomen omen rozdzielone ukośnikiem – i/lub (funkcja łączności albo rozłączności zarazem), np.
Proszę o wydanie karty: bankomatowej / debetowej / kredytowej / przedpłaconej*.
* Niepotrzebne skreślić.

Po skreśleniu jednego lub dwóch elementów ukośnik z funkcji i/lub przekształca się w koniunkcję.
Adam Wolański