Amica

Dzień dobry.
Moje pytanie: jak wygląda pisownia wyrazu Amica w dopełniaczu? W prasie spotkałem się z formą, w której litera c zmieniała się w k. Nawet ładniej to wygląda, ale czy jest to poprawne?
Pozdrawiam.
Marek
Staramy się zachować zbieżność pisowni z wymową, a ponieważ pisownia Amici lub Amicy sugerowałaby zupełnie inną wymowę niż rzeczywista, dopełniacz piszemy Amiki. Podobnie np. Vittorio De Sica zmienia swoje nazwisko w dopełniaczu na Vittoria De Siki, co może się różnie kojarzyć, ale już formy pozostałych przypadków wracają do formy wyjściowej: Vittoriowi De Sice, Vittoria De Sicę, Vittoriem De Sicą. Tak samo: Amice, Amicę, Amicą.
W archiwum naszej Poradni już jest jedno pytanie dotyczące słowa Amica – firma powinna być dumna, że tak ją tu mimo woli promujemy.
Mirosław Bańko