Ampułka i ampuła

Dzień dobry. Analizując wiersz Wacława Potockiego pod kątem środków stylistycznych zaczęłam się zastanawiać czy słowo "ampułka" jest zdrobnieniem? Znalazłam w słowniku Doroszewskiego definicję ampuły i teraz już nie wiem co jest wyrazem podstawowym, co zdrobnieniem, a co zgrubieniem... Dziękuję:)

Szanowna Pani,

historycznie rzecz ujmując, ampułka powstała od ampuły (a ta z łacińskiego ampulla 'flakonik z uszkiem'). Zatem z diachronicznego punktu widzenia ampułka jest zdrobnieniem ampuły. Współcześnie jednak nie widzimy takiej zależności (podobnie jak np. nie traktujemy bluzki jako zdrobnienia wyrazu bluza czy sukienki jako zdrobnienia wyrazu suknia) – myśląc o ampułce, nie wyobrażamy sobie jej jako małej ampuły (ampuła już w zasadzie wyszła z użycia, wyjąwszy terminologię farmaceutyczną).

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski