Analogiczny

Szanowni Państwo,
piszę do Państwa, ponieważ niedawno mieliśmy w pracy dyskusję na temat przymiotnika analogiczny. Czy poprawne jest jego użycie w sformułowaniach typu analogiczny okres ubiegłego roku, czy jednak mówiąc o poprzednim roku, należałoby raczej mówić o porównywalnym okresie ubiegłego roku lub tym samym okresie ubiegłego roku.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Z poważaniem
AK
Wyrażenie w analogicznym okresie roku ubiegłego pamiętamy z „Dziennika Telewizyjnego” emitowanego w epoce słusznie minionej – było wypowiadane na ogół przy opisach osiągnięć ludu pracującego miast i wsi. Kojarzy się więc z dawną epoką, co sprawia, że nie jest lubiane. Nie jest także do końca poprawne – analogiczny to raczej ‘podobny’ niż ‘ten sam’. Jeśli porównujemy jakieś wyniki osiągnięte w lutym 2018 roku do tych, które osiągnęliśmy w tym samym miesiącu poprzedniego roku, to mówimy w tym samym okresie ubiegłego roku.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski