Andrew

Czy należy odmieniać imię Andrew?
Język nasz jest językiem fleksyjnym, toteż jeśli tylko umiemy ustalić wzorzec odmiany dla jakiegoś wyrazu, powinniśmy ten wyraz odmieniać. To zasada ogólna, która natrafia nierzadko na przeszkody, jedną z nich jest anglosaskie imię Andrew. Można sobie co prawda łatwo wyobrazić formy Andrewa, Andrewowi itd., lecz powstały one na bazie formy pisanej, mogłyby w związku z tym funkcjonować – gdybyśmy zdecydowali się na ich używanie – wyłącznie w piśmie, ponieważ fonetyczna postać [endrju] uniemożliwia odmianę tego imienia.
Andrew to w związku z tym imię nieodmienne, zarówno w języku mówionym, jak i pisanym.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski