Andrzeje, Janki, Stasie czy tylko: Andrzejowie, Stasiowie, Jankowie?

Szanowna Poradnio,
trudno mi się zgodzić, że formy liczby mnogiej imion męskich – Janki, Andrzeje, Stasie itd. – są błędne, kolokwialnie czy gorsze. Nie chce ich dopuścić Wielki słownik ortograficzny PWN przy żadnym z imion, podając wszędzie tylko końcówkę -owie. Uważam tę pierwszą za neutralną, a przy mniejszych pociechach nawet za lepszą. Ta druga forma brzmi wręcz pretensjonalnie, a jednak obowiązuje niepodzielnie nawet przy zdrobnieniach – Jasiowie, Kubusiowie…!

Z poważaniem
Aleksander Durkiewicz
Cóż mogę powiedzieć? Zgadzam się z Panem. Może nie uważam form Jasiowie, Kubusiowie za pretensjonalne, ale uważam, że języku potocznym naturalnie brzmią Janki, Michały czy Andrzeje. Oczywiście, dotyczy to tylko sytuacji, w której imiona w liczbie mnogiej odnoszą się do kilku chłopców (mężczyzn). Gdy mówimy o parze małżeńskiej składającej się z Janka i jego żony, to jednak używamy formy Jankowie.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski