Anioł Pański

durante l'Angelus
Takie wyrażenie znajduje się w książce włoskiej, którą tłumaczę. Przetłumaczyłem (unikając problemu): podczas modlitwy Anioł Pański. Ale czy Anioł Pński można odmieniać i napisać podczas Anioła Pańskiego?
Marek Przepiórka
Anioł Pański to tytuł modlitwy utworzony od jej pierwszych słów (identycznie jak Ojcze nasz i Zdrowaś Mario). Najczęściej jest używany w konstrukcjach odmówić Anioł Pański, dzwonią na Anioł Pański, w których występuje forma biernika, identyczna z mianownikiem. Może to sprawiać wrażenie, iż tytuł ten jest nieodmienny. Jednak tytuły, w których wyrazem podstawowym jest rzeczownik w mianowniku, odmieniamy, np. czytałem Pana Tadeusza, Ludzi bezdomnych, wobec tego nie widać też przeszkód, by powiedzieć podczas Anioła Pańskiego.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski