Antarktydzianie?

Antarktydzianie?

8.05.2019
27.02.2017

Szanowni Państwo,

zachodzę w głowę, jak poprawnie nazwać hipotetycznych mieszkańców Antarktydy (np. w utworze z gatunku fantastyki) – Antarktyjczycy, Antarktydzi (przez analogię do Atlantydów) czy też może Antarktyd(i)anie? Czy miejscem ich zamieszkania byłby zatem kontynent antarktyczny, czy też może antarktydzki?


Z poważaniem

„Zocha”

Przymiotnikiem utworzonym od nazwy Antarktyda jest antarktyczny (notowany przez WSO; http://sjp.pwn.pl/szukaj/antarktyczny.html).

Trudniej byłoby stworzyć nazwę hipotetycznego mieszkańca tego kontynentu, nie rządzi tu bowiem żadna reguła – w Europie żyją Europejczycy, w AmerykachAmerykanie (choć, moim zdaniem, nazwa ta odnosi się do obywatela USA, a w odniesieniu do mieszkańca któregoś z kontynentów amerykańskich używana jest sporadycznie), w AzjiAzjaci, w Afryce – Afrykanie, w Australii i Oceanii – Australijczycy (z takim samym zastrzeżeniem co przy Amerykanach).

Najbardziej naturalna wydaje się nazwa Antarktydzianin (w liczbie mnogiej – Antarktydzianie).

Porada opublikowana: 27.02.2017

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
  1. 8.05.2019
    Przepraszam za błąd, który wkradł się do mojej porady – forma antarktyczny jest przymiotnikiem od nazwy Antarktyka, nie zaś (jak omyłkowo napisałam) Antarktyda.

    Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego