Antti

Dzień dobry,

często spotykam się z nieodmienianiem przez komentatorów sportowych obcojęzycznych imion zakończonych na -i, np.  120 metrów Antti (nie: Anttiego) Aalto. W słowniku znalazłam informację, że imiona zakończone na -i powinno się odmieniać. Czy jest to forma dopuszczalna?

Istotnie, męskie imiona i nazwiska zakończone na -i należy odmieniać, według wzorca przymiotnikowego. Dużo jednak zależy od zwyczaju – na przykład nazwisko Dali (Salvador Dali) może pozostać nieodmienione (a ściślej: formy jego przypadków zależnych mogą mieć postać taką, jaką ma mianownik). Jak wskazuje szybka kwerenda internetowa, forma Anttiego jest używana – i ją właśnie zalecamy.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski