Arkansas

Szanowna Redakcjo!
Bardzo proszę o odpowiedź na trudne pytanie o wymowę nazwy stanu Arkansas. Podobno ile źródeł, tyle odpowiedzi. Ja obstawałam przy Markowskim, lektor przy wymowie: Arkansą. Co gorsza – stwierdził, że tylko taka wymowa jest poprawna (przynajmniej w Telewizji!). Bardzo proszę o komentarz.
Z wyrazami szacunku,
Grażyna Cejmerowska
Lektor chce najwidoczniej naśladować wymowę amerykańską, ale nie jest to konieczne – słowo można wymawiać też z polska, czyli z grubsza tak, jak się je pisze. Zresztą słowniki amerykańskie notują kilka wariantów wymowy tego słowa, a jeden z nich ma końcową spółgłoskę szczelinową, podobnie jak w Nowym słowniku poprawnej polszczyzny PWN pod red. prof. A. Markowskiego.
Mirosław Bańko