Arthur Hugh Clough

Arthur Hugh Clough
25.09.2007
Arthur Hugh Clough – jak zapisać w miejscowniku nazwisko tego XIX-wiecznego angielskiego poety? Wymawiamy je [klaf], więc zapewne właściwa byłaby forma o Cloufie, z wymianą ghf analogiczną do JosephJosefie (WSO PWN). Z drugiej jednak strony w przypadku rzeczownika rough dr Grzenia zalecił nieodmienianie (przynajmniej, jak rozumiem, w piśmie), nie zaś postać roufie.
Dziękuję i pozdrawiam,
Michał Gniazdowski
Bardzo trudno nadać temu nazwisku akceptowalną formę pisaną w miejscowniku. W związku z tym najlepiej będzie odstąpić od jego odmiany w tym przypadku. Nie powinno to stanowić większego problemu, a to z co najmniej dwu powodów: 1) nazwisko Clough możemy poprzedzić odmienionym imieniem Arthur, tworząc czytelne pod względem gramatycznym konstrukcje o Arthurze Hugh Clough; 2) przed formą miejscownikową musi wystąpić przyimek, który charakteryzuje nazwisko pod względem gramatycznym, a więc nie jesteśmy zmuszeni ograniczać się do poprzedniego sposobu, możemy użyć form typu o Clough, które również powinny być czytelne, o ile wcześniej podaliśmy imiona tego poety.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!