Asertywność

Witam, skąd pochodzi słowo asertywność? Jest strasznie dużo różnych opisów znaczenia i pochodzenia tego słowa chcę wiedzieć dokładnie skąd pochodzi i jakie było jego pierwotne znaczenie.
Aserywność to termin psychologiczny nazywający takie wyrażanie siebie (np. własnego zdania, własnej woli), które nie narusza granic innych osób. Został on wprowadzony pod koniec lat 50. XX wieku przez amerykańskiego psychologa Andrew Saltera – jego oryginalna wersja to assertiveness. Wyraz ten ma u źródeł czasownik to assert ‘wyrażać, zapewniać’.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski