Aspekt czasownika i typografia

Dzień dobry,

proszę o odpowiedź, która forma czasownika „wynosić” jest użyta poprawnie:

Suma składek na ubezpieczenie zdrowotne potrącona ze świadczenia w 2021 roku wyniosła/wynosiła 1.200,00 zł.

Proszę również o wskazanie błędu, który mogłam popełnić pisząc ten mejl. Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam

Odpowiedź na bardzo podobne pytanie została niedawno udzielona w poradzie pt. Para aspektowa wynieść – wynosić.

Co się zaś tyczy drugiej prośby, to należy zauważyć, że zapis cyfrowy kwoty czterocyfrowej powinien być pozbawiony kropki, por. 1200,00 zł. W liczbach, które składają się z więcej niż czterech cyfr, oddziela się dla większej czytelności odstępem (w postaci spacji twardej) tysiące, miliony, miliardy itd., np. 25 634,00 zł, 104 958,00 zł, 8 629 876,00 zł.

Adam Wolański