Athletic

Jakie formy powinna przyjąć nazwa baskijskiego klubu piłkarskiego Athletic w dopełniaczu i celowniku – piłkarz Athleticu czy Athletiku, strzelił gola Athleticowi czy Athletikowi? Nie ma wątpliwości, jeśli chodzi o narzędnik – graliśmy z Athletikiem. Czy nie decyduje tutaj wymowa litery c w języku hiszpańskim (c wymawiamy jak k przed literami a, o i u)?
Formy przypadków zależnych tworzymy zgodnie z zasadami przyjętymi w polszczyźnie (stosowanie zasad wymowy hiszpańskiej przed polskimi końcówkami nie ma uzasadnienia), dodając końcówki do formy pisanej. W związku z tym: piłkarz Athleticu, strzelił gola Athleticowi.
Jan Grzenia