Awans czy promocja?

Dzień dobry,

czy wyrazy awan i  promocja mogą być traktowane jako bliskoznaczne i stosowane zamiennie? Mam na myśli w szczególności branżę sportową – awans/promocję z klasy rozgrywkowej do klasy wyższej, awans/promocję do wyższej ligi.

Niewątpliwie poprawne jest tu słowo awans. Promocja standardowo nie występuje w kontekstach związanych ze sportem; poprawne użycia to te związane z przechodzeniem ucznia z klasy do klasy czy też z otrzymaniem wyższego stopnia naukowego (np. promocja doktorska) lub oficerskiego (np. promocja na podporucznika).

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski