Awdańcy czy Awdańcowie?

Dlaczego rzeczownik określający ród (https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Awdancy;3872736.html) ma postać Awdańcy, a nie Awdańcowie (jak Gryfowie, Fuggerowie, Welfowie, Zarębowie)? Przywołana wyżej encyklopedia podaje też hasła Gwizjusze, Kondeusze, Łodzie, Nałęcze, Odrowąże… Czy nazwy tych rodów z końcówką -owie są dopuszczalnym wariantem, czy błędem?

Forma Awdańcy, podobnie jak np. Nałęcze, Odrowąże, jest archaiczna, a właściwa może być tylko w odniesieniu do nazwy rodowej. Dzięki temu zyskujemy rozróżnienie: Nałęcze ‘dawny ród’ – Nałęczowie ‘rodzina’. Dziś można użyć form Awdańcowie, Nałęczowie, Odrowążowie, ale tylko wtedy, gdy są nazwiskami. Formy takie jak Gwizjusze, Kondeusze, bedące spolszczonymi formami nazw rodowych, mają prawie wyłącznie końcówkę -e, nie -owie.

Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski