Azerbejdżan

pełen irytacji czytam ostatnio artykuł o stanowisku Azerbejdżanu wobec napaści Rosji na Ukrainę, w którym to artykule autor konsekwentnie używa formy przymiotnikowej azerbejdżański, np. azerbejdżańska polityka, azerbejdżańska przestrzeń medialna itp. W moim odczuciu formą poprawną winna być azerski, azerska. Wszak mieszkańcami Azerbejdżanu są Azerowie, a nie Azerbejdżanie. Czy moja irytacja jest słuszną?

Szanowny Panie,

przymiotnikiem odpowiadającym nazwie państwa: Azerbejdżan jest azerbejdżański. Przymiotnik azerski odnosi się do narodowości (Azerów). Podobną sytuację mamy np. w wypadku Kazachstanu i Kazachów – tu też są dwa przymiotniki: kazachstański i kazaski.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski