Balans

Dzień dobry! Od pewnego czasu nurtuje mnie użycie słów  równowag i  balans  - coraz częściej w przestrzeni publicznej pojawiają się jako synonimy, prawdopodobnie ze względu na język angielski. Kiedy jednak czytamy ich definicję w słowniku, to widzimy, że mają trochę inne znaczenie. Czy można w związku z tym mówić, że Trzeba zachować balans w życiu prywatnym i zawodowym, czy jednak jest to forma niepoprawna?

Szanowna Pani,

jeden ze słowników współczesnej polszczyzny – akademicki (a więc godny polecenia) Wielki słownik języka polskiego pod red. P. Żmigrodzkiego rejestruje interesujące Panią znaczenie rzeczownika balans: 'zachowanie właściwych proporcji między różnymi rzeczami', a ilustruje je następującymi przykładami: balans pomiędzy intymnością a wolnością, balans między sferą zawodową a prywatną. Jak widać, jest to już znaczenie skodyfikowane.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski