Banaczek

Przed laty polska telewizja nadawała serial o detektywie polskiego pochodzenia, który w oryginale nosił nazwisko Banacek, a w polskiej wersji językowej… i tu jest problem. Pamięć podpowiada, że Banaczek. Jest o tym wzmianka na stronie Filmweb.pl, ale tylko jako wzmianka właśnie, sam film figuruje zaś pod tytułem nie zmienionym w stosunku do oryginału. Jak zatem pisać o tej postaci? Czy pisownia przez cz jest ortograficznie uprawniona?
Tego, jaki był oryginalny tytuł filmu, nie da się szybko ustalić, stąd też zapewne brak jednoznacznej informacji we wspomnianym serwisie internetowym. Wiadomo jednak, że filmowy detektyw Thomas Banacek, znany z używania dziwacznych przysłów, które w serialu uchodziły za polskie, zawsze był u nas zwany Banaczkiem. Nazwisko to, najzupełniej słusznie, spolszczono w piśmie i mowie, i tak też powinno być w tytule.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski