Barbie i Ken

Czy nazwy słynnych lalek, Ken i Barbie, należy pisać dużą literą? To nazwa handlowa produktu, a zarazem typ.

Chodzi mi o zdania w stylu: Z nażelowaną fryzurą i sztuczną opalenizną chłopak przypominał Kena/kena. Miała pięć barbie/Barbie.

Pozdrawiam

D.

W wypadku Barbie i Kena mamy do czynienia ze zbiegiem kilku rodzajów nazw w odniesieniu do pojedynczych obiektów. Po pierwsze, są zindywidualizowanymi, zastrzeżonymi nazwami handlowymi wyrobów przemysłowych i jako nazwy marek powinny być pisane od wielkich liter. Po drugie, mogą występować w tekstach nie jako nazwy marek produktów, lecz nazwy pojedynczych wyrobów. W takiej sytuacji powinny być pisane od małych liter. Po trzecie w końcu, funkcjonują jako nazwy fikcyjnych postaci ze świata kultury popularnej i jako takie powinny być pisane wielkimi literami. Ta ostatnia funkcja obu nazw wyklucza poniekąd używanie ich jako nazw „zwykłych” wytworów przemysłowych. Reasumując, należy stwierdzić, że w wypadku obu nazw trzeba zawsze stosować wielkie litery.

Adam Wolański