Basy, tenory – ponownie

 
Basy, tenory – ponownie
2.12.2015
Szanowna Pani Profesor,
dziękuję za odpowiedź na pytanie o basy i tenory, ale rzecz w tym, że WSO PWN podaje właśnie dwie formy mianownika liczby mnogiej: tenory albo tenorzy w zależności od znaczenia i druga część mojego poprzedniego pytania dotyczyła właśnie tego, w jakich kontekstach używać jednej, a w jakich drugiej formy, bo różnica znaczeniowa nie jest dla mnie wyrazista.
Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Szanowny Panie,
bardzo przepraszam i za to, że musiał Pan długo czekać na odpowiedź, i za pomyłkę w tejże. Oczywiście, poprawne są obie formy mianownika liczby mnogiej (w znaczeniu ‘śpiewak’). Ich użycie nie jest uzależnione od sytuacji –: obie odnoszą się do ludzi śpiewających określonym głosem, bez względu na to, czy są to soliści, czy członkowie chóru. Być może w Pańskim środowisku utarło się jakieś rozróżnienie –: jeśli tak, to zapewne jest ono wyraziste dla członków tego środowiska i warto je stosować.
Niektórzy uważają, że bardziej staranne, uroczyste są formy z końcówką -owie i używają ich, by wyrazić większy szacunek. Nie jest to jednak regułą.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!