Bazer

 
Bazer
20.02.2013
Witam serdecznie.
Zwracam się do Państwa z zapytaniem, czy imię Bazer posiada negatywne konotacje w języku polskim. Takim imieniem chcielibyśmy obdarzyć bohatera kampanii kierowanej do dzieci, stąd pytanie, czy imię to na pewno, w żadnym regionie Polski, nie kojarzy się z brzmieniem wyrazów, które mogą mieć negatywne zabarwienie, szczególnie w odniesieniu do najmłodszych. Będę zobowiązana za pomoc.
Pozdrawiam serdecznie,
Alicja Woźniak
Słownik gwar polskich Jana Karłowicza (w tomie 1. wydanym w r. 1900) podaje słowo bezera, które zdefiniowane zostało jako 'bezecne stworzenie; o kimś cudacznym, szpetnym a. niedobrym'. Z tego niewiele jednak wynika, bo zapytać trzeba, czy ten wyraz jest jeszcze w użyciu, a jeśli tak, to czy skojarzy się komuś z Bazerem.
Nie udało mi się potwierdzić, by tego wyrazu używano współcześnie. Jeszcze trudniejsza sprawa ze skojarzeniami, ponieważ jest to dziedzina bardzo subiektywna i nieuchwytna. Z tego względu nie da się odpowiedzieć na tak kategorycznie postawione pytanie, można jedynie stwierdzić, że jest mało prawdopodobne, by nazwa ta mogła wywoływać negatywne skojarzenia.
Jan Grzenia
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!