Bea

Drodzy Państwo,
Czy powinniśmy odmieniać imię Bea (czytane: Bi)?

Z góry dziękuję za odpowiedź!

Pozdrawiam
Czytelniczka
Szanowna Pani,
o odmienności (oraz o sposobie odmiany) polskich nazw decyduje ich zakończenie fonetyczne. Bea, jak Pani zauważyła, wymawia się jako [bi] – tymczasem odmieniamy tylko te imiona żeńskie, które w wymowie są zakończone na [a]. A zatem Bea – wymawiana jako [bi] – nie powinna być odmieniana.
Oczywiście, gdybyśmy wymawiali to imię zgodnie z polskimi zasadami – jako [bea] – odmienialibyśmy je tak, jak odmienia się np. wyraz kamea czy idea: Bei, Beę, Bęą.

Z pozdrowieniami
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski