Bednaj

Witam. Moje pytanie dotyczy znaczenia przydomka mojego pradziada. Słowo to brzmiało Bednaj i stosowane było częściej niż nazwisko.
Pozdrawiam
Piotr Wierciak
Sądzę, że forma Bednaj była raczej przezwiskiem, a nie przydomkiem. Przezwiska są rodzinne, uczniowskie, studenckie. Regionalne obowiązują w środowiskach wiejskich zamiast nazwiska. Większość osób nosi przezwiska. Przydomki są przypisane do nazwisk osób i z reguły są dziedziczne. Przezwiska – indywidualne.
Przezwisko Bednaj pochodzi według mnie od nazwy zawodu bednarz, bednar. Forma Bednaj może świadczyć o niewymawianiu głoski r. Częste są przezwiska charakteryzujące nosiciela poprzez powiedzonko lub charakterystyczną wymowę, a więc Bednaj zamiast utrwalonego w gwarach bednar.
Aleksandra Cieślikowa, prof., IJP PAN, Kraków