Behe bez apostrofu w odmianie

Szanowni Państwo,

jak odmienić nazwisko Behe [czyta się bihi] - z apostrofem czy bez niego?

z wyrazami szacunku

Beata Saracyn

W zapisie odmiany przywołanego w pytaniu nazwiska nie stosujemy apostrofu.

Porada opublikowana: 8.11.2020

Adam Wolański

    Za przydatną analogię mogą posłużyć nazwiska angielskie, w których przed niemym „e” czytanym jako [i] występuje wymawiana spółgłoska, czyli takie jak „Swayze” [słejz-i] lub „Nolte” [nolti] w „Wielkim słowniku ortograficznym PWN”. Idąc tym tropem, nazwisko „Behe” zapiszemy w przypadkach zależnych w następujący sposób: DB. Behego a. Behe’ego, C. Behemu a. Behe’emu, NMs. Behem.

    Serdecznie pozdrawiam

    Michał Gniazdowski Wydawnictwo Rozrywka